Bourns Inc. 4116R-1-863LF
4116R-1-863LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-863LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 86K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-863LF.pdf
Availability of 4116R-1-863LF
QUANTITY
4116R-1-863LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-863LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-863LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)86k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-863LF
Related Links4116R-, 4116R-1-863LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-863LF Details Description
Related parts for 4116R-1-863LF
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.25% 1/10W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/4" datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 13POS datasheet.pdf