Bourns Inc. 4116R-2-154
4116R-2-154 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-154
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 150K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-154.pdf
Availability of 4116R-2-154
QUANTITY
4116R-2-154 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-154
Internal Part NumberEIS-4116R-2-154
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-154
Related Links4116R, 4116R-2-154 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-154 Details Description
Related parts for 4116R-2-154
IC DCP DUAL 1K 256POS 14TSSOP TR datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 16A IN LINE datasheet.pdf
CABLE ASSY LC-LC XG AMPTRACS 1M datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf