| Internal Part Number | EIS-4164EE51S00132 | |
| Standard Package | 223 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | - | |
| Shape | Rectangular | |
| Thickness - Overall | 0.06" (1.5mm) | |
| Width | 0.75" (19.1mm) | |
| Length | 1.32" (33.53mm) | |
| Adhesive | - | |
| Temperature Range | -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C) | |