CTS Electronic Components 416F240X2CLR
416F240X2CLR picture photo
Mfg. Part Number
416F240X2CLR
Brief Description
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F240X2CLR.pdf
Availability of 416F240X2CLR
QUANTITY
416F240X2CLR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F240X2CLR
Internal Part NumberEIS-416F240X2CLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F240X2CLR
Related Links416F24, 416F240X2CLR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F240X2CLR Details Description
Related parts for 416F240X2CLR
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.2V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO252-3 datasheet.pdf
RELAY TIMER SPDT 24VDC ON-DELAY datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO213AB datasheet.pdf