CTS Electronic Components 416F37413AKT
416F37413AKT picture photo
Mfg. Part Number
416F37413AKT
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F37413AKT.pdf
Availability of 416F37413AKT
QUANTITY
416F37413AKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37413AKT
Internal Part NumberEIS-416F37413AKT
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37413AKT
Related Links416F37, 416F37413AKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37413AKT Details Description
Related parts for 416F37413AKT
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf