CTS Electronic Components 416F3741XCAR
416F3741XCAR picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XCAR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F3741XCAR.pdf
Availability of 416F3741XCAR
QUANTITY
416F3741XCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XCAR
Internal Part NumberEIS-416F3741XCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XCAR
Related Links416F37, 416F3741XCAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XCAR Details Description
Related parts for 416F3741XCAR
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RC NETWORK 470 OHM/470PF 5% SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TEST LEADS MICRO-HOOK 15A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf