CTS Electronic Components 416F3741XCAR
416F3741XCAR picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XCAR
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F3741XCAR.pdf
Availability of 416F3741XCAR
QUANTITY
416F3741XCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XCAR
Internal Part NumberEIS-416F3741XCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XCAR
Related Links416F37, 416F3741XCAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XCAR Details Description
Related parts for 416F3741XCAR
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 2KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf