CTS Electronic Components 416F3741XCKT
416F3741XCKT picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XCKT
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F3741XCKT.pdf
Availability of 416F3741XCKT
QUANTITY
416F3741XCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XCKT
Internal Part NumberEIS-416F3741XCKT
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XCKT
Related Links416F37, 416F3741XCKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XCKT Details Description
Related parts for 416F3741XCKT
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 240V PANEL MT datasheet.pdf