Vishay/BCcomponents BFC238564152
BFC238564152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238564152.pdf
Availability of BFC238564152
QUANTITY
BFC238564152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564152
Internal Part NumberEIS-BFC238564152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564152
Related LinksBFC238, BFC238564152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564152 Details Description
Related parts for BFC238564152
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-TQFN (4x4) datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.845 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.66UH T37 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf