Murata Electronics North America RCE5C1H120J0K1H03B
RCE5C1H120J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H120J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H120J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H120J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H120J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H120J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H120J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H120J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H12, RCE5C1H120J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H120J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H120J0K1H03B
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.59 5.5V @ 20A SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf