CTS Electronic Components 416F374X3ATR
416F374X3ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F374X3ATR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F374X3ATR.pdf
Availability of 416F374X3ATR
QUANTITY
416F374X3ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F374X3ATR
Internal Part NumberEIS-416F374X3ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F374X3ATR
Related Links416F37, 416F374X3ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F374X3ATR Details Description
Related parts for 416F374X3ATR
XFRMR LAMINATED 36VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 32POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
G7SA-4A2B DC12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
100UF 200V 22X25MM 105C 10000H datasheet.pdf