CTS Electronic Components 416F40025ATR
416F40025ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F40025ATR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40025ATR.pdf
Availability of 416F40025ATR
QUANTITY
416F40025ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40025ATR
Internal Part NumberEIS-416F40025ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40025ATR
Related Links416F40, 416F40025ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40025ATR Details Description
Related parts for 416F40025ATR
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 80POS BRD EDGE .100 AU datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR LIN SOT89 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
14-Output Clock Generator with Integrated 1.6 GHz VCO IC datasheet.pdf