CTS Electronic Components 416F40033ADR
416F40033ADR picture photo
Mfg. Part Number
416F40033ADR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40033ADR.pdf
Availability of 416F40033ADR
QUANTITY
416F40033ADR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40033ADR
Internal Part NumberEIS-416F40033ADR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40033ADR
Related Links416F40, 416F40033ADR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40033ADR Details Description
Related parts for 416F40033ADR
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM POWERMITE1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf