CTS Electronic Components 416F400XXCLR
416F400XXCLR picture photo
Mfg. Part Number
416F400XXCLR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F400XXCLR.pdf
Availability of 416F400XXCLR
QUANTITY
416F400XXCLR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400XXCLR
Internal Part NumberEIS-416F400XXCLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400XXCLR
Related Links416F40, 416F400XXCLR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400XXCLR Details Description
Related parts for 416F400XXCLR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO263AB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC ISOMODEM GLOBAL DAA 24TSSOP datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V9 CBL ASSY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/SSLX-S datasheet.pdf
FIBER PATCH CABLE LC/LC AQUA 6FT datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Flash) Camera Flash 56-DSBGA datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf