CTS Electronic Components 416F40612ASR
416F40612ASR picture photo
Mfg. Part Number
416F40612ASR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40612ASR.pdf
Availability of 416F40612ASR
QUANTITY
416F40612ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612ASR
Internal Part NumberEIS-416F40612ASR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612ASR
Related Links416F40, 416F40612ASR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612ASR Details Description
Related parts for 416F40612ASR
BOARD DEMO STAR FOR MMA7260Q datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf