CTS Electronic Components 416F40612CDR
416F40612CDR picture photo
Mfg. Part Number
416F40612CDR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40612CDR.pdf
Availability of 416F40612CDR
QUANTITY
416F40612CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612CDR
Internal Part NumberEIS-416F40612CDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612CDR
Related Links416F40, 416F40612CDR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612CDR Details Description
Related parts for 416F40612CDR
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf