CTS Electronic Components 416F40612CST
416F40612CST picture photo
Mfg. Part Number
416F40612CST
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40612CST.pdf
Availability of 416F40612CST
QUANTITY
416F40612CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612CST
Internal Part NumberEIS-416F40612CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612CST
Related Links416F40, 416F40612CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612CST Details Description
Related parts for 416F40612CST
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5V 4.38V 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 800A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T STEEL LUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf