Vishay/Dale RNC55J2263BRRSL
RNC55J2263BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2263BRRSL
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2263BRRSL.pdf
Availability of RNC55J2263BRRSL
QUANTITY
RNC55J2263BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2263BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2263BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2263BRRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2263BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2263BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J2263BRRSL
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2.1A TO277A datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf