Rubycon 420CXW120MEFC18X31.5
420CXW120MEFC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
420CXW120MEFC18X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420CXW120MEFC18X31.5.pdf
Availability of 420CXW120MEFC18X31.5
QUANTITY
420CXW120MEFC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420CXW120MEFC18X31.5
Internal Part NumberEIS-420CXW120MEFC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420CXW120MEFC18X31.5
Related Links420CXW120M, 420CXW120MEFC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
420CXW120MEFC18X31.5 Details Description
Related parts for 420CXW120MEFC18X31.5
RES SMD 35.7 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8CH 12BIT 28-SSOP datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:10 40VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH A CRS datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf