Rubycon 420MXC330MEFCSN35X35
420MXC330MEFCSN35X35 picture photo
Mfg. Part Number
420MXC330MEFCSN35X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXC330MEFCSN35X35.pdf
Availability of 420MXC330MEFCSN35X35
QUANTITY
420MXC330MEFCSN35X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXC330MEFCSN35X35
Internal Part NumberEIS-420MXC330MEFCSN35X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXC330MEFCSN35X35
Related Links420MXC330M, 420MXC330MEFCSN35X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXC330MEFCSN35X35 Details Description
Related parts for 420MXC330MEFCSN35X35
CAP CER 1200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 760VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N CH 80V 24A SOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.45A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf