Rubycon 420MXG470MEFCSN30X45
420MXG470MEFCSN30X45 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG470MEFCSN30X45
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG470MEFCSN30X45.pdf
Availability of 420MXG470MEFCSN30X45
QUANTITY
420MXG470MEFCSN30X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG470MEFCSN30X45
Internal Part NumberEIS-420MXG470MEFCSN30X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG470MEFCSN30X45
Related Links420MXG470M, 420MXG470MEFCSN30X45 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG470MEFCSN30X45 Details Description
Related parts for 420MXG470MEFCSN30X45
JUMPER-H1502TR/A2015B/X 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 3.18MM datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 33 POLE 18MM datasheet.pdf