Grayhill, Inc. 42A36-01-1-10S
42A36-01-1-10S picture photo
Mfg. Part Number
42A36-01-1-10S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG
Datasheet Download
42A36-01-1-10S.pdf
Availability of 42A36-01-1-10S
QUANTITY
42A36-01-1-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 42A36-01-1-10S
Internal Part NumberEIS-42A36-01-1-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series42
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42A36-01-1-10S
Related Links42A36-0, 42A36-01-1-10S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42A36-01-1-10S Details Description
Related parts for 42A36-01-1-10S
SWITCH TACTILE SPDT 0.025A 50V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 25VP-P SMD datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHIT 4000K STARBOARD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4"TEFLEX MUHFM datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf