Grayhill, Inc. 42A36-04-1-03N
42A36-04-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
42A36-04-1-03N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG
Datasheet Download
42A36-04-1-03N.pdf
Availability of 42A36-04-1-03N
QUANTITY
42A36-04-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 42A36-04-1-03N
Internal Part NumberEIS-42A36-04-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series42
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel52.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42A36-04-1-03N
Related Links42A36-0, 42A36-04-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42A36-04-1-03N Details Description
Related parts for 42A36-04-1-03N
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MIXER 1.7-2.2GHZ DWN 36TQFN datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.7A 201 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 36" RBW datasheet.pdf