3M 42MM-42MM-25-5590H-05
42MM-42MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
42MM-42MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
42MM X 42MM 1=25/PK
Datasheet Download
42MM-42MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 42MM-42MM-25-5590H-05
QUANTITY
42MM-42MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 42MM-42MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-42MM-42MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeSquare
Outline42.00mm x 42.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42MM-42MM-25-5590H-05
Related Links42MM-42MM-, 42MM-42MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
42MM-42MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 42MM-42MM-25-5590H-05
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1000W NI1230S datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
EVAL CIRCUIT BOARD datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LTE CELL ROUTER 1ETN 2SIM 1RS232 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2LCC SMD datasheet.pdf
6,8UF 250V 10X12,5 datasheet.pdf