API Delevan 4302-272H
4302-272H picture photo
Mfg. Part Number
4302-272H
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 305MA 1.6 OHM
Datasheet Download
4302-272H.pdf
Availability of 4302-272H
QUANTITY
4302-272H Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302-272H
Internal Part NumberEIS-4302-272H
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±3%
Current Rating305mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302-272H
Related Links4302, 4302-272H Datasheet, API Delevan Distributor
4302-272H Details Description
Related parts for 4302-272H
DIODE MODULE 600V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SHROUD 24POS POLAR BLACK datasheet.pdf
IC PLL W/LOCK DETECTOR 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf