API Delevan 4302-392J
4302-392J picture photo
Mfg. Part Number
4302-392J
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 265MA 2.1 OHM
Datasheet Download
4302-392J.pdf
Availability of 4302-392J
QUANTITY
4302-392J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302-392J
Internal Part NumberEIS-4302-392J
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating265mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302-392J
Related Links4302, 4302-392J Datasheet, API Delevan Distributor
4302-392J Details Description
Related parts for 4302-392J
IC D/A CONV 8BIT OCTAL 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 15POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123W datasheet.pdf