Visual Communications Company, LLC 4302F3-12V
4302F3-12V picture photo
Mfg. Part Number
4302F3-12V
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER DIFFUSED 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
4302F3-12V.pdf
Availability of 4302F3-12V
QUANTITY
4302F3-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302F3-12V
Internal Part NumberEIS-4302F3-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorAmber
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating8mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 2.92mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Current - Test13mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak583nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 (3mm)
Size / Dimension-
Height (Max)6.35mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302F3-12V
Related Links4302F, 4302F3-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
4302F3-12V Details Description
Related parts for 4302F3-12V
IDC CABLE-AKP10A/ AE10G / AKP10A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V TO-92 datasheet.pdf
FUSE 25A 600V CURRENT-LIMITING datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 8MM NPN/NC datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 24POS datasheet.pdf
TM3476K016CCBA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf