Aries Electronics, Inc. 441-PGG21001-40
441-PGG21001-40 picture photo
Mfg. Part Number
441-PGG21001-40
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
441-PGG21001-40.pdf
Availability of 441-PGG21001-40
QUANTITY
441-PGG21001-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 441-PGG21001-40
Internal Part NumberEIS-441-PGG21001-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGG
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)441-PGG21001-40
Related Links441-PGG, 441-PGG21001-40 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
441-PGG21001-40 Details Description
Related parts for 441-PGG21001-40
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VAC AXIAL datasheet.pdf
3.0" ORANGE VINYL 250'/RL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf