Bourns Inc. 4416P-1-100LF
4416P-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-1-100LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-1-100LF.pdf
Availability of 4416P-1-100LF
QUANTITY
4416P-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-1-100LF
Internal Part NumberEIS-4416P-1-100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-1-100LF
Related Links4416P-, 4416P-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-1-100LF Details Description
Related parts for 4416P-1-100LF
IC VREF SERIES/SHUNT 7V 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEATING TL HDR 4 PR 20 COL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf