Bourns Inc. 4416P-2-472LF
4416P-2-472LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-2-472LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-2-472LF.pdf
Availability of 4416P-2-472LF
QUANTITY
4416P-2-472LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-2-472LF
Internal Part NumberEIS-4416P-2-472LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-2-472LF
Related Links4416P-, 4416P-2-472LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-2-472LF Details Description
Related parts for 4416P-2-472LF
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS W/O POST SMD datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT NON-INV 20DIP datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
RES SMD 83.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 2008 datasheet.pdf