Bourns Inc. 4416P-T02-105
4416P-T02-105 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-T02-105
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-T02-105.pdf
Availability of 4416P-T02-105
QUANTITY
4416P-T02-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-T02-105
Internal Part NumberEIS-4416P-T02-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4400P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-T02-105
Related Links4416P-, 4416P-T02-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-T02-105 Details Description
Related parts for 4416P-T02-105
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN SMC RCPT STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 64POS datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 960 MOHM datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 802.11 datasheet.pdf
PH3N NANO 50.8X12.07X0.062MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC SDRAM DDR3 256M X 8 78-FBGA datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 100V datasheet.pdf