Nichicon UVY1HR22MDD
UVY1HR22MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1HR22MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVY1HR22MDD.pdf
Availability of UVY1HR22MDD
QUANTITY
UVY1HR22MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1HR22MDD
Internal Part NumberEIS-UVY1HR22MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1HR22MDD
Related LinksUVY1H, UVY1HR22MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1HR22MDD Details Description
Related parts for UVY1HR22MDD
CABLE GRIP BLACK 4-10MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FINISH UNITIZED WHEEL 3" 5A MED datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADL5605 datasheet.pdf
FUSE 20A 690V DIN 00 GR datasheet.pdf