Bourns Inc. 4420P-1-391
4420P-1-391 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-1-391
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 10 RES 390 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-1-391.pdf
Availability of 4420P-1-391
QUANTITY
4420P-1-391 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-1-391
Internal Part NumberEIS-4420P-1-391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Number of Resistors10
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-1-391
Related Links4420P, 4420P-1-391 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-1-391 Details Description
Related parts for 4420P-1-391
VARISTOR 459V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 7POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf