CTS Electronic Components 445W35C16M00000
445W35C16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445W35C16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445W35C16M00000.pdf
Availability of 445W35C16M00000
QUANTITY
445W35C16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445W35C16M00000
Internal Part NumberEIS-445W35C16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product445 Series Glass Seal Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series445
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445W35C16M00000
Related Links445W35C, 445W35C16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445W35C16M00000 Details Description
Related parts for 445W35C16M00000
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NYLON BLACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 20V 5TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 200A TO244AB datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf