Grayhill, Inc. 44A30-02-1-12S
44A30-02-1-12S picture photo
Mfg. Part Number
44A30-02-1-12S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T
Datasheet Download
44A30-02-1-12S.pdf
Availability of 44A30-02-1-12S
QUANTITY
44A30-02-1-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-02-1-12S
Internal Part NumberEIS-44A30-02-1-12S
Series44
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel34.82mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-02-1-12S
Related Links44A30-0, 44A30-02-1-12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-02-1-12S Details Description
Related parts for 44A30-02-1-12S
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 144TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI DIVERS 2DBI 24"RP MMCX datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF U2J RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 4A datasheet.pdf