Vishay/Dale RNR50H4992BRRE6
RNR50H4992BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4992BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4992BRRE6.pdf
Availability of RNR50H4992BRRE6
QUANTITY
RNR50H4992BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4992BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50H4992BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4992BRRE6
Related LinksRNR50H4, RNR50H4992BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4992BRRE6 Details Description
Related parts for RNR50H4992BRRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8SOIC datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 250PF 16KV R7 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH BLACK datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.7PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf