Grayhill, Inc. 44A30-05-1-08N
44A30-05-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
44A30-05-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP8T
Datasheet Download
44A30-05-1-08N.pdf
Availability of 44A30-05-1-08N
QUANTITY
44A30-05-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-05-1-08N
Internal Part NumberEIS-44A30-05-1-08N
Series44
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel61.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-05-1-08N
Related Links44A30-0, 44A30-05-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-05-1-08N Details Description
Related parts for 44A30-05-1-08N
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SL TERM CRP F BOX TIN 32-36 datasheet.pdf
RES 3.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf