Grayhill, Inc. 44A30-08-1-02N
44A30-08-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
44A30-08-1-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
44A30-08-1-02N.pdf
Availability of 44A30-08-1-02N
QUANTITY
44A30-08-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-08-1-02N
Internal Part NumberEIS-44A30-08-1-02N
Series44
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel93.90mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-08-1-02N
Related Links44A30-0, 44A30-08-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-08-1-02N Details Description
Related parts for 44A30-08-1-02N
TOOL CRIMP BNC RG/58,59 W/DIE datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .082"D .135"L datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.47A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 1X2 PCB R/A datasheet.pdf
3/4 BRS MT 40FT 58AU datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 670MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 112MA 9.8 OHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 165A D2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf