Grayhill, Inc. 44D30-08-3-AJN
44D30-08-3-AJN picture photo
Mfg. Part Number
44D30-08-3-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 3P4T
Datasheet Download
44D30-08-3-AJN.pdf
Availability of 44D30-08-3-AJN
QUANTITY
44D30-08-3-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 44D30-08-3-AJN
Internal Part NumberEIS-44D30-08-3-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions2 ~ 4
Index StopsAdjustable
Number of Decks8
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel93.90mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44D30-08-3-AJN
Related Links44D30-0, 44D30-08-3-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44D30-08-3-AJN Details Description
Related parts for 44D30-08-3-AJN
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf