3M 44MM-10MM-25-5590H-05
44MM-10MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
44MM-10MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
44MM X 10MM 1=25/PK
Datasheet Download
44MM-10MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 44MM-10MM-25-5590H-05
QUANTITY
44MM-10MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44MM-10MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-44MM-10MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline10.00mm x 44.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44MM-10MM-25-5590H-05
Related Links44MM-10MM-, 44MM-10MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
44MM-10MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 44MM-10MM-25-5590H-05
CONN RING 14-18AWG #10 TIN CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH INDICATOR COMPACT LED RED datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRY 16MM datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf