CTS Electronic Components 450D254F7
450D254F7 picture photo
Mfg. Part Number
450D254F7
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D254F7.pdf
Availability of 450D254F7
QUANTITY
450D254F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D254F7
Internal Part NumberEIS-450D254F7
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D254F7
Related Links450D, 450D254F7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D254F7 Details Description
Related parts for 450D254F7
FIXED IND 1.5UH 1.5A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2170MHZ 24PQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf