Rubycon 450MXC100MEFCSN30X25
450MXC100MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
450MXC100MEFCSN30X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXC100MEFCSN30X25.pdf
Availability of 450MXC100MEFCSN30X25
QUANTITY
450MXC100MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXC100MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-450MXC100MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXC100MEFCSN30X25
Related Links450MXC100M, 450MXC100MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXC100MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 450MXC100MEFCSN30X25
MUX/DEMUX 16-32BIT SYNC 56SSOP datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ROUN 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.65 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 800MHZ 28VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf