Fairchild Semiconductor FDMS86101A
FDMS86101A picture photo
Mfg. Part Number
FDMS86101A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 13A POWER56
Datasheet Download
FDMS86101A.pdf
Availability of FDMS86101A
QUANTITY
FDMS86101A Order Process
Ship out your order
Specifications of FDMS86101A
Internal Part NumberEIS-FDMS86101A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCloud Systems Computing
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Ta), 60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs58nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4120pF @ 50V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device PackagePower56
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDMS86101A
Related LinksFDMS8, FDMS86101A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDMS86101A Details Description
Related parts for FDMS86101A
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BIT TORX T30 2.56" datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RACK 19" FOR THRBP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/90F SN OR BX datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT SKT datasheet.pdf