Rubycon 450MXH330MEFCSN35X30
450MXH330MEFCSN35X30 picture photo
Mfg. Part Number
450MXH330MEFCSN35X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXH330MEFCSN35X30.pdf
Availability of 450MXH330MEFCSN35X30
QUANTITY
450MXH330MEFCSN35X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXH330MEFCSN35X30
Internal Part NumberEIS-450MXH330MEFCSN35X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXH330MEFCSN35X30
Related Links450MXH330M, 450MXH330MEFCSN35X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXH330MEFCSN35X30 Details Description
Related parts for 450MXH330MEFCSN35X30
IC REG LDO 5V 1A TO220 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 320MA 3.36 OHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
DBL KEY KEY EXCHANGE STD ACTR datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf