ASSMANN WSW Components AWH50G-0222-IDC-R
AWH50G-0222-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH50G-0222-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 50POS SHORT W/O EAR
Datasheet Download
AWH50G-0222-IDC-R.pdf
Availability of AWH50G-0222-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH50G-0222-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH50G-0222-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH50G-0222-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH50G-0222-IDC-R
Related LinksAWH50G-0, AWH50G-0222-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH50G-0222-IDC-R Details Description
Related parts for AWH50G-0222-IDC-R
TERM BLOCK 600V 25A WM BLUE datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CHAN 500PPR 5VDC datasheet.pdf
BOOT CIRCUIT BREAKER BACK OF PNL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf