CTS Electronic Components 450T328S102A1A1
450T328S102A1A1 picture photo
Mfg. Part Number
450T328S102A1A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450T328S102A1A1.pdf
Availability of 450T328S102A1A1
QUANTITY
450T328S102A1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450T328S102A1A1
Internal Part NumberEIS-450T328S102A1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450T328S102A1A1
Related Links450T328, 450T328S102A1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450T328S102A1A1 Details Description
Related parts for 450T328S102A1A1
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X6-1/4X1-5/8 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 2S FIN datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf