Rubycon 450USC100MEFCSN25X25
450USC100MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
450USC100MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USC100MEFCSN25X25.pdf
Availability of 450USC100MEFCSN25X25
QUANTITY
450USC100MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USC100MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-450USC100MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USC100MEFCSN25X25
Related Links450USC100M, 450USC100MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450USC100MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 450USC100MEFCSN25X25
CONN SOCKET 50PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SMA CAP datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf