Rubycon 450USC100MEFCSN25X25
450USC100MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
450USC100MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USC100MEFCSN25X25.pdf
Availability of 450USC100MEFCSN25X25
QUANTITY
450USC100MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USC100MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-450USC100MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USC100MEFCSN25X25
Related Links450USC100M, 450USC100MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450USC100MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 450USC100MEFCSN25X25
CONN RECEPT VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR YLW PC MNT datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 18 INCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC OP AMP INSTR 8DFN datasheet.pdf
RES 412K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf