Rubycon 450USG100MEFCSN22X25
450USG100MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
450USG100MEFCSN22X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USG100MEFCSN22X25.pdf
Availability of 450USG100MEFCSN22X25
QUANTITY
450USG100MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USG100MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-450USG100MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USG100MEFCSN22X25
Related Links450USG100M, 450USG100MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450USG100MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 450USG100MEFCSN22X25
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
2UF 50V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf
M12 8 POS FEMALE RA-BLNT 1MTR datasheet.pdf