API Delevan 4554-2R2K
4554-2R2K picture photo
Mfg. Part Number
4554-2R2K
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 6.5A 21 MOHM TH
Datasheet Download
4554-2R2K.pdf
Availability of 4554-2R2K
QUANTITY
4554-2R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of 4554-2R2K
Internal Part NumberEIS-4554-2R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
Series4554
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating6.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4554-2R2K
Related Links4554, 4554-2R2K Datasheet, API Delevan Distributor
4554-2R2K Details Description
Related parts for 4554-2R2K
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.3A DFN0806-3 datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf